Најнови пораки

#1
Бременост / Производи за здравје
Last post by wadowew867 - Дек 09, 2023, 08:04 AM
Изборот на Производи за здравје никогаш не бил полесен, благодарение на Cenacod. Нивната посветеност на квалитетни и ригорозни стандарди за тестирање ги прави исклучителен извор за сите потреби поврзани со здравјето.
#2
Забременување / Одг: Problemi so zabremenuvanj...
Last post by ArchyMom - Јун 21, 2022, 02:43 PM
Цитат: Sino90 на Mar 09, 2022, 11:41 AMZdravo ;)

Veke 8 meseci se obiduvame so partnerot da imame bebe, no nisto ne se slucuva  sekoj mesec sum vo iscekuvanje i nekako se razocaruvam. Jas napraviv normalen pregled pred da pocneme da se obiduvame eho i pap i se e vo red, dali e vreme da pravime podetalni ispituvanje i sto treba da proveram?
Најдобро би ти било да направи и сопругот спермограм, тоа и твоите прегледи се сметаат за неинванзивни испитувања, доволно е за почеток тоа, после 1г веќе може да почеш со хормони иако и тие не е лошо да ги направиш одма, даваш само крв, а потоа и ХСГ и така натаму. За почеток значи спермограм и уште хормони на трет ден добиено и да почекаш уште малку за ХСГ.
#3
Доење / Одг: Bebe ne napreduva vo tezi...
Last post by МаринаМА - Јун 21, 2022, 10:55 AM
Цитат: Eli на Mar 09, 2022, 02:22 PMZdravo na site,

Imam kerkicka 2 nedeli na prvoto merenje ne pokaza deka dobro napreduva so tezina i pedijatarot ni preporaca dohrana so formula, a jas navistina bi sakala da e samo na doenje, sega kombiniram ja dojam no ne znam kako da ja zgolemam laktacijata pijam i caevi za laktacija.

Ve molam za sovet...


На мојата ќеркичка утнаа мерење,за првото, на 7 дена, затоа што на второто мерење после два дена, имаше покачено повеќе и се зачудија како толку многу за два дена, а да напоменам дека има голема улога дали е јадено/какано/мочкано детето и дека таа нивна вага беше мислам од Титово време...Ми кажаа да пијам чај Лакта микс на првото мерење, пошо узбуна направија дека многу намалила, а тоа 20 гр. (што не беше точно), иначе среќа си дојам пошо педијатарот ми рече со чајот да пробаме прво, и останатото е се супер. Советот ми е трпение да се има, дај боже чајот да ти помогне за подобро излачување на млекото и да си продолжиш да си доиш.
#4
Бременост / Одг: Krvarenje vo bremenost
Last post by Bliznaci2022 - Mar 10, 2022, 10:33 PM
И јас имав крварење два пати,првин во 7 недела,потоа пак во 8 недела,ми рекоа дека причина е хематом,само строго мирување,станување само до wc и устрогестан вагиналети 2х1 и прогестерон инекции по една на ден и се реши проблемот.
Со лесно нека е и само опушти се,се ке биде во ред.
#5
Sino90-samo pozitivno misli🍀
Do 1god. e normalno, posle 1 god. probuvanje togas se pravi detalen pregled.
Ako e kaj tebe se vo red,mora i soprugot da napravi spermogram ( vo mnogu slucaevi za zal problemot e kaj niv, no so soodvetna terapija se moze da se sredi).
Dali koristis folna kiselina? Pozelno e i za soprugot(ja ima i za mazi).Eve i nie posle 8 meseci (koga ja izgubiv i nadezta i trpenieto) op konecno dve crti. Mora da prates tocno plodni denovi (so pomos na testovi za ovulacija). I najvazno e koga imate odnosi da ste relax,bez negativji misli i stres😎🍀🌸
#6
Постпартум / Одг: Epizitomija
Last post by Mommytaci - Mar 09, 2022, 07:27 PM
Vioplex-T antibiotski sprej e, na prijatelka moja i go preporacale bidejkji ranata skoro 1 mesec ne i zarasnuvala, od koga pocnala da go koristi mnogu podobro i bilo, sepak iskonsultiraj se vo aptekata ili lekar. Sekoe dobro.
#7
Породување / Одг: Strav od poroduvanje
Last post by Mommytaci - Mar 09, 2022, 07:19 PM
Mislam deka povekjeto zeni sme so strav od poroduvanjeto😂, go imam istoto cuvstvo i jas, se plasam dali kje izdrzam, kako kje se odvivaat rabotite do krajot na poroduvanjeto, razmisluvam na sekoja sitnica, ama sepak se trudam da sum posilna i si gi trgam mislite so toa deka koga kje go zemam toa malecko bebce sto e del od mojot sakan i mene vo race sekoja bolka i strav sto sum go imala kje iscezne. Zatoa so lesno i sekoe dobro, silni sme nie zenite, ne sme ni prvi ni posledni!😘
#8
Бременост / Одг: Грчеви во нозете
Last post by Mommytaci - Mar 09, 2022, 07:14 PM
6 mesec sum i jas, seuste traat grcevite  ne isceznuvaat, normalno e sve toa kako sto mi kazale, magnezium pijam redovno i periodicno gi nema, gi ima... koga kako..
#9
Nie so soprugot i dvajcata se ispitavme, on napravi spermogram, jas normalno kaj ginekolog, i nie se obiduvavme odprilika 6-7 meseci, ti posakuvam sto pobrzo da ostanes bremena i da si se raduvate zaedno, opustete se i veruvajte koga najmalku kje ocekuvate togas kje ve iznenadi nesto preslatko sto kje se naogja vo tvoeto meshe. Vi posakuvam se najdobro.❤🍀
#10
Постпартум / Одг: Epizitomija
Last post by Marija11 - Mar 09, 2022, 05:55 PM
Имало некој спреј што бил многу ефикасен го користеле и за рана од царски рез незнам кај нас како се вика обично го нарачуваат од грција ако има кој да ти земе или испрати тоа би ти помогнало 😊